Skip to content

Category: Golf

Australian Sports Turf Managers Association monthly magazine, TurfGrass

TurfGrass – March Issue 2020

Leongatha Golf Club featured prominently in the Australian Sports Turf Managers Association monthly magazine in March 2020. The magazine known as TurfGrass, features a Regional Golf Course in each issue with LGC Superintendent, Dylan McMeekin answersing a number of questions put to him for the March edition.By reading this article, which I recommend you do so, you get a wonderful insight into Dylan the person, his team and his course management philosophies in managing our course through environmentally sustainable practices.

I felt very uplifted in reading this article and it has given me a better appreciation of the complexity of issues that impacts the course that we have, and it made me even more proud to be a member of Leongatha Golf Club.

I would like to acknowledge and thank ASTMA for allowing us to publish this article on our website.

Regional Profile 22.1 pg70-75

 

Keep well, isolate, and see you when the Course re-opens

Andy Bassett
Chair – Greens Committee.

Continue reading “Australian Sports Turf Managers Association monthly magazine, TurfGrass” »

Saturday 21st March 2020 Stableford

Today we had 103 players in our men’s event

 

With the cups raised the scores were AMAZING today.

Overall Winner: Bob McGeary (16) 47 points

A-Grade Winner: Phil Douglass (13) 45 points

C-Grade Winner: Stuart Harry (23) 42 points

D-Grade Winner: Mitchell Gin (27) 47 points

 

Click Here for the full prize report

 

Today we had 26 players in our women’s event

A-Grade Winner: Debbie Miller (29) 43points

B-Grade Winner: Bronwyn Debenham (36) 42 points

 

Click Here for the full prize report

 


AE Edney 4BBB Par

Today the AE Edney 4BBB event was played.  A hotly contested day with some fantastic score coming in the afternoon field. However, a visiting pair from Rivesrdale cleaned up with an amazing score of +13

Today we had 106 players in our event

Overall Winner: Paul Blackman (8) & Stuart Cran (19) +13

2nd Ian Miller (36) & Barry Stevens (20) +11

3rd Doug Clemann (14) & Wayne Keen (15) +9

14th NTP: Darrell Prior 3.60m

16th NTP: Thomas Sorrell .95cm

 

Click Here for the full prize report

Saturday 25th January 2020 Stableford

Today we had 117 players in our summer stableford event

 

A-Grade Winner: Mark Anderson (14) 36points c/b

A-Grade Runner-Up: David Gorr (Latrobe GC) (10) 36 points

B-Grade Winner: Gerry Carcour (20) 37 points c/b

B-Grade Runner-Up: Steve Fisher (16) 37 points

C-Grade Winner: Ted Bruinewoud ( 23) 36 points

C-Grade Runner-Up: Trevor Bowler (24) 35points

D-Grade Winner: Riley Hilder (36) 40 points

D-Grade Runner-Up: Thomas Simon (30) 36 points

 

14th NTP: Brian Sword 0.50m

16th NTP: Peter Brownlie 1.60m

 

Click Here for the full prize report

 

 

Today we had 24 players in our women’s event

A-Grade Winner: Dot stubbs (18) 35points

B-Grade Winner: Mandy Moyle (31) 33points

16th NTP: Rebecca Thomas 8.00m

 

Click Here for the full prize report

Thursday 16th Jan Stableford

Today we had 106 players in our Stableford event

 

A-Grade Winner: R. Mole (green acres) (10) 35points c/b

B-Grade Winner:J. Moor (17) 35points

C-Grade Winner: W. Dummett (19) 34points c/b

D-Grade Winner: Hugh Goodman (25) 34points

14th NTP: John Simon .82cm

16th NTP: Peter Hartigan 3.30m

 

Click here for Results


Saturday Monthly Medal 11th January 2020

Today we had 97 players in our men’s event
Monthly Medal Winner: Ian Blencowe (21) 70nett C/B

A-Grade Winner: Mark Lafferty (2) 73nett

B-Grade Winner: Bruce Christison (16) 71nett

C-Grade Winner: Nick Hill (17) 70nett

D – Grade Winner: Brad Hines (22) 68nett (Brad is a Pay/Play member ineligible Monthly Medal win)

14th NTP: Paul Richardson 3.09m

16th NTP: Peter Hart 3.96m

 

Click Here for the full prize report

 

Today we had 16layers in our women’s event

Medal Winner: Susan Bowler (27) 76nett

16th NTP: NIL

 

Click Here for the full prize report

 

Yesterday we had 15 players in our Friday Stableford event

Winner with a great score of 37 points was Warren Stewart

 

Click Here for the full prize report


Today we had 104 players in our summer stableford event

 

Overall  Winner:Ken Wardle (12) 39points

A-Grade Winner: Jason Dennerley (11) 36 pts

A-Grade Runner-Up: Richard Comerford (10) 35pts

B-Grade Runner-Up:Paul Richardson (13) 36pts

C-Grade Winner: Alan Briggs (19) 37 pts C/B

C-Grade Runner-Up: Malcolm Legge (18) 37pts

D-Grade Winner: Brad Hines (23) 38pts

D-Grade Runner-Up: Ross Evans (25) 37pts

 

14th NTP: Trevor Moss 1.09m

16th NTP: Don Smith 2.35m

 

Click Here for the full prize report

 

Today we had 21 players in our women’s event

A-Grade Winner: Susan Wylie (21) 37points

B-Grade Winner: Fran O’Brien (28) 35 points

16th NTP: Susan Wylie 2.01m

 

Click Here for the full prize report

Scroll to top